Power Virtual Agents

Power Virtual Agents Dizayn Ekranı
Power Virtual Agents Dizayn Ekranı

Power Virtual Agent’a yeni başlayanlar için bilmek isteyeceklerileri bazı önemli bileşenleri paylaşmak için bu yazıyı yazmak istedim.

Bu blogda, Power Virtual Agent’ların nasıl tasarlandığına, temel özellik ve sınırlamalara ve yol haritasındaki bazı ayrıntılara ilişkin düşüncelerimi iletiyorum.

Power Platform Ailesi
Power Platform ailesinin her bir üyesinin, temel Ortak Veri Hizmetinden (Common Data Servis) veriyi nasıl tasvir ettikleri açısından ayrı bir niteliği vardır. Bu farklı nitelik, iş çözümleri üretmeyi kullanışlı kılan şeydir.

Common Data Service, Power Platformu’nun temelini oluşturan sağlam teknik altyapıyı sağlar.
Power Apps, herkesin çoğu işletmenin CDS’de aşina olduğu Web veya Uygulama kullanıcı arayüzü oluşturmasını sağlar.
Power BI, bir rapor-kullanıcı arayüzü oluşturmasını sağlar
Power automate, üç aile üyesi arasında yoğuşan bir akış üretme mekanizmasıdır.

Bot Framework

Çok güçlü ve gelişmiş bot geliştirmeyi mümkün kılan, kodsuz / düşük kod yaklaşımı ile kısıtlanmayan, ancak bot yapımının gücünü, esnekliğini ve sınırlarını zorlayan bir çerçeve oluşturmak isteyen bir ekip var. Ama büyük güçle, büyük sorumluluk gelir. Bu sorumluluk, bot framework ve ilgili tüm hizmetler, Azure ve dağıtım konusunda daha derin bilgi ile yetkin olması gereken geliştiricilerin görevlendirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu önemli kaynaklar gerekli çünkü pazara sunma süresi uzundur ve uygulama sonrası destek için bir takım geliştiriciler gerektirir.

Buna paralel olarak, Güç Platformu CDS tarafından desteklenen / düşük kod yaklaşımıyla kitle pazarında büyük bir hit haline geliyor.

Power Virtual Agent

Bu nedenle, düşük kod olgusuna öncelik veren Bot Framework’ün üzerine inşa edilmiş bir ürün tasarlanmıştır; tüm temel Bot Framework karmaşıklıklarını soyutlayan ancak hala gerçekten Bot Framework’ün özünü temsil eden bir yapı – Power Virtual Agent tanıtıldı. Aslında, bot çerçevesinin geçmişini yakından takip ettiyseniz, ilk çıktığındaki adı Müşteri Hizmetleri için Sanal Ajan özellik setini anlamak zor değildir.

Bot yapımını basitleştiren ve kapasiteyi gerçekten ana akıma getiren harika bir ürün. Ancak öyle bir utanç ki ilk lansmanında “Müşteri Hizmetleri” markasıyla segmentlere ayrıldı. “Müşteri Hizmetleri için VA“, yaygın olarak benimsenmesine yardımcı olmak için hak ettiği tanınmaya ihtiyaç duydu.

Öte yandan, Power Platform sofistike Common Data Service’e hemen hemen tüm Kullanıcı Arayüzlerini eklemek için olgunlaşmaya devam ediyor. “Müşteri hizmetleri” segmentasyonu kaldırılırsa ve Müşteri Hizmetleri için VA, CDS’nin tüm potansiyeliyle çalışmak üzere yükseltilirse ne olur? Bu şekilde Müşteri Hizmetleri için VA’ya aynı anda ihtiyaç duyduğu tanıma verilebilir, tıpkı ait olduğu yer gibi hissettirir.
MS Ignite’de, “Müşteri Hizmetleri için Sanal Agent“, “Power Virtual Agent“ olarak yeniden adlandırıldı ve bu bot, Power Platform ailesindeki yerini aldı ve toplulukta ön plana çıktı.

Power Virtual Agent'ın kullanışlı arabirimi
Power Virtual Agent’ın kullanışlı arabirimi

Power Virtual Agent’ların Önemli Özellikleri

Power Virtual Agents, bir hizmet olarak yazılımdır (SaaS). Sadece birkaç tıklamayla kolayca kaydolmanıza, botunuzu oluşturmanıza ve web sitenize yerleştirmenize izin veren bir yapıdadır. Korunacak bir altyapı veya konuşlandırılacak karmaşık sistemler yoktur.

Şirketler yeni, sezgisel, kodsuz bir grafik arayüzü kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde bot oluşturabilir ve AI uzmanlığı veya geliştirici ekiplerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Microsoft’un güçlü konuşma yapay zekası yetenekleri, son kullanıcılarınızın hızlı bir şekilde doğru çözüme yönlendirmelerini sağlayan zengin çok dönüşlü görüşmelere sahip olmalarını sağlamaktadır. Ve piyasadaki çoğu ürünün aksine, AI modellerini yeniden eğitmeye gerek yoktur. Sadece botun işlemesini istediğiniz konuya birkaç kısa örnek verdiğinizde, grafik düzenleyicimizi kullanarak konuşmayı oluşturur ve bundan sonra botunuz müşteri isteklerini ele almaya hazırdır. Test bölmesinde değişikliklerinizi gerçek zamanlı olarak bile deneyebilirsiniz!

AI Uzmanı olmanıza gerek yok!
Yapay Zeka uzmanı olmanıza gerek yok!

Kullanıcılarınızla sohbet edebilen botlar harikadır, ancak onların adına hareket edebilecek botlar daha da iyi değil mi? Power Virtual Agents ile, Power Automate kullanarak veya kolayca eklenebilir yüzlerce özel connector hizmetler ve arka uç sistemleriyle kolayca entegre edebilirsiniz. Bu, yalnızca kullanıcıya yanıt vermekle kalmayıp aynı zamanda onların adına işlem yapan bir bot oluşturmayı kolaylaştırır.

Bot performansını her zaman izleyin ve iyileştirin. Power Virtual Agents, güçlü metrikler ve yapay zeka odaklı gösterge tabloları kullanarak botlarınızın nasıl performans gösterdiğini takip etmenizi sağlar. Hangi konuların iyi performans gösterdiğini ve botun nerede gelişebileceğini kolayca görün ve performansı artırmak için hızlı bir şekilde ayarlamalar yapmanıza olanak tanır.

Bot Performansını analiz ekranı
Bot Performansını analiz ekranı

Power Virtual Agents, müşteri hizmetleri işlemlerinizin bütünsel bir görünümünü sağlamak için Dynamics 365 Müşteri Hizmet Trendleri ile birlikte çalışır. Hangi konuların destek kaynaklarını tercih ettiğini veya destek kaynaklarını tükettiğini belirlemek için Müşteri Hizmet Trendleri ve Power Virtual Agent’ları birlikte kullanabilir ve bunları kolayca otomatikleştirebilirsiniz.