Dynamics 365 içinden Web Hook ile dış servislere bilgi göndermek

Dynamics 365 içinde kod yazmadan dış servislere veri gönderebileceğiniz Web Hook özelliği Plugin Registration Tool üzerinden kullanılabilir.

Dynamics 365 içinden Web Hook ile dış servislere bilgi göndermek
Dynamics 365 içinden Web Hook ile dış servislere bilgi göndermek

Webhooks, geliştiricilerin ve ISV’lerin Customer Engagement verilerini harici hizmetlerde barındırılan kendi özel kodlarıyla entegre etmelerini sağlar. Web hook modelini kullanarak, kimlik doğrulama üst bilgisini veya sorgu dizesi parametre anahtarlarını kullanarak uç noktanızı güvence altına alabilirsiniz. Bu, şu anda Azure Service Bus entegrasyonu için kullanabileceğiniz SAS kimlik doğrulama modelinden daha basittir.

Webhook modeli ile Azure Service Bus entegrasyonu arasında karar verirken, aklınızda bulundurmanız gereken bazı öğeler şunlardır:

  • Azure Service Bus, yüksek ölçekli işlemler için çalışır ve Dynamics 365 birçok olayı zorluyorsa, tam bir kuyruk mekanizması sağlar.
  • Web hook yalnızca barındırılan web hizmetinizin iletileri işleyebileceği noktaya ölçeklenebilir.
  • Webhooks, eşzamanlı ve eşzamansız adımları etkinleştirir. Azure Servis Bus yalnızca eşzamansız adımlara izin verir.
  • Webhooks, JSON yükü ile POST istekleri gönderir ve herhangi bir programlama dili veya herhangi bir yerde barındırılan web uygulaması tarafından kullanılabilir.
  • Hem webhooks hem de Azure Service Bus bir eklenti veya özel iş akışı etkinliğinden çağrılabilir.

Plugin Registration Tool içinden Register menüsünden Register New Web Hook seçeneğine tıkladığınızda açılacak ekran ile Web Hook için gerekli tanımlamaları yapabilirsiniz.

Plugin Registration Tool ile Web Hook kaydetmek
Plugin Registration Tool ile Web Hook kaydetmek

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere herhangi bir nesne üzerinden herhangi bir aksiyon gerçekleştiğinde (kaydetme, silme, güncelleme, vb…) bir web hook ile başka bir servis üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Web Hook test sonucu
Web Hook test sonucu